ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Втора лига: Осогово со СТОП за лидерот Беласица

Лидерот во Втората лига Исток, составот на Беласица ја прекина позитивната низа и одигра смао 0-0 со екипата на Осогово во Кочани на стадионот „Никола Мантов. Осоговци дури можеа да направат и целосно изненадувањ, но им беше поништен гол од...

Херера: Преку Скопје до бодови за излез во Европа

Работнички в недела му гостува на Скопје во рамките на 27.коло од ПМФЛ. По триумфот над Силекс, избраниците на Ѓоре Јовановски се надеваат дека ќе продолжат со позитивни резултати под негово раководство. Левиот бек Себастијан Херера очекува тежок натпревар против...

(ВИДЕО) Инцидент во „македонската“ пресметка: Јаховиќ му се пушти на Шкртел, па доби удар...

Голем инцидент се случи непосредно по завршувањето на натпреварот меѓу Фенербахче и Гестепе. Во главна улога беше нашиот интернационалец Адис Јаховиќ кој притрча во помош на својот соиграч Шахин и му се пушти на искусниот Мартин Шкртел. Од страна налета...

Бабунски пред враќање во Европа, познато и во која држава

Македонскиот фудбалски репрезентативец Давид Бабунски би можело доколку прифати некоја од понудите,  по една година повторно да се врати во Европа. Бабунски кој оваа сезона настапуваше за Јокохама во Јапонија, моментално е на одмор сооглед на тоа што тамошното првенство...

Дебакл за Вардар на дебито во ЛЕ: Зенит не ги повтори грешките на Фенербахче

Екипата на Вардар вечерва доживеа тежок пораз од Зенит на дебито во Лигата на Европа на домашен терен. Рускиот гигант славеше со убедливи 0:5. Веројатно никој не очекуваше ваков тежок пораз на Вардарци. Можеби не беше реално да се очекува...

Јагма за Македонецот: Нов руски гигант застана во редот за Јаховиќ

Повремениот македонски репрезентативец Адис Јаховиќ е еден од најинтересните напаѓачи во источна Европа во моментов. Се разбира, причината за тоа е неговата фантастична ефикасност, во моментов тој е втор стрелец во турското првенство со 12 гола во дресот на Гестепе....

БОРЧЕ ХРИСТОВ: Македонија има повеќе таленти, но условите во Азербејџан се далеку подобри

Македонија нема голем број квалитетни стручњаци, но и покрај тоа премногу лесно се откажува од оние кои покажале резултати. Најдобар пример за тоа е Борче Христов, тренер кој, со мали прекини, веќе една деценија успешно работи во азербејџанскиот фудбал. Прво...

Ништо од Бугаринот – голманот кој што го тестираше Шкендија потпиша во Кипар

Голманот од Бугарија, Марио Кирев кој во изминатиот период како слободен фудбалер беше на проба во Шкендија, нема да остане во клубот. Бугарските медиуми утрово пласираа информација која вели дек овој чувар на мрежата својата кариера ќе ја продолжи во...

Убедлива победа на Шкупи над Академија Пандев, хет-трик на Баже Илијоски

Екипата на Шкупи забележа висока победа над Академија Пандев со 5:2, Работнички ремизираше без голови против Ренова, додека Победа и Пелистер одиграа 1:1 во рамките на 19. коло од Првата македонска фудбалска лига. На натпреварот помеѓу Шкупи и Академија Пандев,...

Ангеловски: Одиме кај четирикратниот светски првак, но моите фудбалери покажаа што можат

Репрезентацијата на Македонија ги започнува подготовките за натпреварите со Италија  и Лихтенштајн. На првиот собир во хотелот „Гранд Плаза“ и на попладневниот тренинг во 18:00 часот ќе недостасуваат Столе Димитриевски, Стефан Ристовски и Езџан Алиоски. Адис Јаховиќ веќе е во...