ПОЧЕТНА ФУДБАЛ ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Академија Пандев го „избрка“ Треневски

Виктор Треневски од денеска повеќе не е шеф на стручниот штаб на Работнички откако самиот си поднесе оставка од тренерската функција во нашиот клуб. Причина за ваквата одлука на Треневски е слабиот старт на „романтичарите“, кои по првите шест...

Захариевски: Пелистер не го заслужува третманот што го добива од судиите

Екипата на Пелистер го претрпе вториот пораз во првенството откако загуби на гостувањето кај Академија Пандев во Струмица. Битолчани се совладани со 2-0 во меч во кој имаше многу контроверзи и замерки на судењето од нивна страна. Победникот беше одлучен...

Ангеловски: Целта е прво место, пресметката со Ерменија ќе одлучува

Македонија наа денешното извлекување за најновото УЕФА натпреварување - Лига на Нации,  се најде во групата Д1, каде противници ќе ни бидат Ерменија, Лихтенштајн и Гибралтар. Веднаш по крајот на ждрепката, со прв коментар излезе нашиот селектор Игор Ангеловски кој...

Македонски репрезентативец ќе му стане соиграч на Пандев во Џенова?

Довчерашниот фудбалер на Вардар, Висар Муслиу е на пат да стане нов играч на калчолигашот Џенова. Тутомеркатовеб објави дека преговорите се во напредна фаза, а интересот од Џенова за нашиот фудбалер се родил по натпреварот меѓу Италија и Македонија во...

(ВИДЕО) Турците се смеат поради Јаховиќ: Македонецот ќе зажали за својата гестикулација!

Поранешниот македонски репрезентативец Адис Јаховиќ го постигна единствениот гол за својот Гозтепе на гостувањето кај Галатасарај (3:1). Јаховиќ во 9. минута погоди од пенал, но она со што го одбележа овој дуел не е погодокот, туку една гестикулација наменета за...

„Телеком Арена“ распродадена за вечерашниот спектакл помеѓу Вардар и Фенербахче

Денеска беше продаден и последниот билет за вечерашниот натпревар помеѓу Вардар и Фенербахче во рамките на плеј-офот од Лигата на Европа. Откако најпрво беше поставена екстремно скапа цена на влезниците и донесена одлука за давање на Јужната трибина на турските...

Џенова создава македонска колонија – И Стефан Ристовски се најде на нивниот радар

Италијанскиот прволигаш Џенова по се изгледа сака да направи македонска колонија во својот тим и да му доведе друштво на капитенот на македонската репрезентација Горан Пандев. Откако се појавија шпекулации дека Џенова е заинтересирана за Мирко Ивановски, од Италија...

Пофалби на сметка на Алиоски: Легендата на Лидс воодушевенa од македонскиот репрезентативец

Езџан Алиоски полека но сигурно станува миленик на навивачите на Лидс Јунајтед, а веќе два пати беше прогласен и за играч на натпревар во англиската Чемпионшип дивизија. Пофалбите на негова смтека не престануваат, а последен во низата кој призна дека...

Крај на една успешна серија: Благоја Милевски по цели три години поразен во Скопје

Новата генерација на македонската фудбалска репрезентација до 21 година го забележа првиот пораз во квалификациите за Европското првенство во 2019. година, откако на домашен терен беше поразена од Србија. По убедливата победа во првото коло на гостувањето кај Ерменија со...

ФОТО: Струмичани се обединуваат – ФК Беласица и ЖФК Тиверија се спојуваат во едно

Лидерот во Втората лига - Исток, екипата на Беласица, како и лидерот во Првата фудбалска лига за жени, Тиверија од Струмица, решија да се обединат. Фузијата на двата клуба ќе биде официјализирана  за денот на градот Струмица кој што е на...