ПОЧЕТНА ФУДБАЛ ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

ФУДБАЛ / МАКЕДОНИЈА

Комити се обратија до сите Вардарци и до Самсоненко: Да го исполниме стадионот, имаме...

  Навивачката група на Вардар „Комити Скопје“ преку својот фејсбук профил испрати соопштение и се обрати до сите оние на кои Вардар им е во крвта со цел да се исполни стадионот за натпреварот со Фенербахче во плеј-офот од Лигата...

Вардаре, не бери гајле – Самсоненко останува во Македонија

Спортското семејство Вардар ја има најдобрата година во својата историја, откако фудбалерите дојдоа до историски пласман во Лигата на Европа, ракометарките станаа вицешампионки на Европа, а ракометарите го достигнаа најголемиот клупски успех во историјата на машкиот колективен спорт, освојувајќи...

Македонија со огромен скок на новото ФИФА рангирање – еве не во топ100

Убедливата победа против селекцијата на Лихтенштајн на вчерашната средба во Струмица, ни помогна квалификацискиот циклус да го заврши без негатива на голови во групната фаза. Имаме постигнато 15 голови а исто толку имаме и примено, што досега ретко се случувало,...

„Ил Гранде Мачедоне“ – Горан Пандев е поголем „Италијанец“ од самите Италијанци!

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација може да се пофали со достигнување на кое можат да завидат и самите Италијанци, односно играчите кои во моментов го носат дресот на „Азурите“. Горан Пандев веќе 17 години настапува на фудбалските терени низ Италија,...

(Видео) Шкендија на оригинален и комичен начин му се претстави на Милан: Драг Милан,...

Шкендија уште еднаш покажува дека е далеку пред сите наши клубови кога станува за маркетингот. Тетовскиот клуб на интересен и оригинален начин му се претстави на италијанскиот гигант Милан, кој ќе биде нивни противник во двомечот од плеј-офот во...

Судбината на Вардар: Балкански комплекс, неспособни директорчиња и скопски шминкерчиња

Вардар ја заврши својата историска сезона во Лигата на Европа. За првпат еден македонски клуб успеа да влезе во одбраното друштво од најдобрите 80 клубови на Стариот континент и да разигрува во групната фаза од едно европско клупско натпреварување. Настапот...

Потегот на Захави кој скоро никој не го виде: Македонија им направи хаос на...

Македонија синоќа успеа да слави нагости во Хаифа со 1:0 против Израел, стрелец на победоносниот гол беше Горан Пандев, кој по 2008 година, прв пат стрела на официјален квалификациски натпревар за репрезентацијата. Поразот од Македонија, ги натера навивачите на Израел...

Земјотрес во Вардар: Грнчаров ги напушта „црвено-црните“!?

Екипата на Вардар го оствари најголемиот успех во македонската клупска историја, но до крајот на месецот може да остане без својот капитен Бобан Грнчаров. Бугарските медиуми вчера објавија дека популарниот Грне враќање во Ботев каде што помина дел од својата...

ВИДЕО: Беровскиот Кристијано Роналдо

Македонските пониски лиги се исполнете со доста аматеризам, но и доста често со прекрасни фудбалски потези. Доказ за ова е и мечот од Третата лига Исток, помеѓу домашниот Малеш од Берово и Рудар од Пробиштип, одигран минатата сезона. https://www.facebook.com/seoskifudbal.official/videos/1535589536522620/ Мечот заврши со...

ВИДЕО: Спектакл пред 2000 гледачи во Гостивар – тимот на Талат Џафери остана без...

Дербито на 26. коло од Третата лига Запад му припадна на Генч Калемлер кој на градскиот стадион во Гостивар пред 2000 гледачи славеше над Вардар Форино со 3-0. На овој начин, тимот на Турците од Македонија за првпат во својата...