ФУДБАЛ / ЛИГА НА ЕВРОПА

Шкендија го дозна името на противникот во следната рунда од ЛЕ

Еден од македонските претставници во Европа ова лето, екипата на Шкендија, која е веќе патник во третото квалификациско коло за Лига Европа, веќе го знае својот следен противник. Тетовчани во третото коло во квалификациите за ЛЕ, ќе се соочат против...

„Два у кец“ и „Седум плус“: Се мести и во Лига Европа!? (ВИДЕО)

Исклучително чуден натпревар одиграа синоќа израелскиот Беитар и Вашаш во првото квалификациско коло од Лигата Европа. Првото полувреме заврши со водство на гостите од 1-2, нешто подоцна Вашаш поведе и со 3-1 и резултатот остана таков до 88. минута. И...

Шкендија и Пелистер ќе играат во Струмица, Работнички на игралиштето на ФФМ

Поради претстојниот Супер куп на УЕФА што ќе се игра во Скопје на 8 август, ФФМ забрани летово да се играат натпревари на Телеком арената. Како последица на тоа, македонските претставници во европските купови мораа да бараат алтернативни решенија за...

Познати и можните ривали за второто коло: Работнички може во Белорусија, Шкендија во Финска,...

Македонските претставници во Лигата Европа ги добија и можните противници за второто квалификациско коло од Лигата Европа. Веројатно во моментов е тешко да се каже дали некој од нив помина добро, но во секој случај треба да се почека дали...

Работнички имаше најголема среќа во ждрепката: Тре Пене – аматерски состав вреден 275 илјади...

Одличните резултати од пред неколку години го ставија Работнички во улога на носител во прцото квалификациско коло за Лигата Европа, па "романтичарите" речиси секоја сезона имаат лесна задача на почетокот. Така ќе биде и сега бидејќи за противник го добија...

Златко Таневски најдобро го познава Лех: Пелистер доби исклучително тежок противник

Поранешниот македонски интернационалец Златко Таневски е единствениот кој може да даде реална оценка за тоа како помина Пелистер на денешната ждрепка за првото квалификациско коло од Лигата на шампионите. Битолчани за противник го добија Лех, тимот во кој Таневски помина...

Ви го претставуваме противникот на Шкендија: Дачија – „џелатот“ на Ренова и екипата што...

Иако доаѓа од Молдавија, екипата на Дачија е една исклучително организирана и силна екипа. Тоа на своја кожа најдобро го почувствува Ренова пред две години кога од истиот тим доживеа елиминација со вкупни 1-5 (1-4 на гости и 0-1 дома)....

Работнички во Сан Марино, Шкендија во Молдавија, Пелистер во Полска

Македонските клубови денеска ги добија своите противници за првото квалификациско коло од Лигата Европа. Најдобро помина Работнички имајќи предвид дека се исполни желбата на фудбалерите да добијат противник од Сан Марино во тамошниот прволигаш Тре Пене. Шкендија ќе игра против...

(Фото/Видео) Некој „ѓавол“ го запоседна Мурињо: Вака никогаш не се радувал!

Португалецот дојде до четвртиот европски трофеј во кариерата, по што го совладаа емоциите. Европска шампионска титула и УЕФА Куп со Порто, трофејот од Лигата на шампионите со Интер, Примера со Реал, Премиер лигата со Челзи, сето тоа се успеси кои...

(Видео) Идиоти без мозок: Навивачите на Ајакс кршеа столчиња на стадионот и ги фрлаа...

Сцени кои го расипаа впечатокот за атмосферата на „Френдс Арена“. Ајакс синоќа не беше достоен за финалето од Лигата на Европа, екипата на Петер Бош во текот на 90 минути игра не успеа да создаде ниту една изразита шанса за...