ФУДБАЛ / БАЛКАН

ТРАГЕДИЈА: Фудбалер падна на терен и почина и тоа на својот роденден

На натпревар од пониските лиги во хрватска помеѓу екипите на Нафте и Напрјед Карапје се случи огромна трагедија откако почина 33-годишен фудбалер. Во 10. минута домаќините повеле со 1-0, а за време на прославата и при враќање на центарот, 33-годишниот...

(ВИДЕО) Лудило во Атина: Играчите на ПАОК ја прославија титулата со маски на газдата-пиштолџија

Екипата на ПАОК ја одбрани титулата во Купот на Грција откако во финалниот меч во Атина славеше против АЕК со 2-0. Натпреварот беше далеку од интересен, впечаток оставија само навивачите, како со своето навивање, така и со инцидентите на трибините...

ВИДЕO:Критично во Атина пред вечерашното финале во Купот: Молотов коктел и навивачи во животна...

Финалето во Купот на Грција денеска дополнително ќе се искомплицира или можеби ќе биде одложено откако денеска на неколку часа пред финалето е запалено комбе во движење. Се верува дека молотовиот коктел е фрлен од една навивачка група од АЕК...

Грците во паника, па за финалето од Купот со радикален потег

Грчката Фудбалкса Федерација поради страв од нови немири и инциденти, се одлучи за крајно радикален потег пред финалето на националниот Купо помеѓу АЕК и ПАОК. Токму последниот меѓусебен дуел на овие два клуба пред два месеци беше во центарот на...

Го растурија Арда: Туран доби суспензија од 16 натпревари!

Легендарниот турски фудбалер Арда Туран ќе пропушти речиси половина од идната сезона откако Дисциплинската комисија му додели драконска казна за инцидентот на натпреварот меѓу Башакшехир и Сива. Поранешниот играч на Барселона и Атлетико доби суспензија од 16 натпревари поради тоа...

Крваво пред „ЈНА“ – Гробари меѓусебно се истепаа – нападнат и водачот на групата...

Пола час пред почетокот на мечот од Купот на Србија помеѓу Партизан и Чукарички, се случи голем инцидент пред стадионот. Имено, се случила меѓусебна тепачка помеѓу навивачите на Партизан. Иницијална каписла на ситуацијата била таа што дел од фракцијата на...

ВИДЕО: Еве зошто Ферги е се уште бог во Манчестер: Со еден потег го...

Познато е дека во минатото постоеше големо ривалство помеѓу Арсен Венгер и Сер Алекс Фергусон, кое сезонава и официјално завршува, бидејки Венгер заминува од Арсенал. Исто така уште пожестоко беше ривалството помеѓу Арсен Венгер и Жозе Мурињо, кое многупати излегуваше...

ФОТО: Е ова е за огромна почит – има забрана за влез на стадион,...

Во фудбалот сме биле сведоци на многу навивачки лудории, но оваа дефинитивно заслужува внимание и пред се голема почит. Љубовта кон својот омилен клуб често знае да биде без граници, па токму тоа го покажа и еден навивач на турскиот...

Вакви глупости ни во Македонија нема: Тренерот на Чукарички ги донесе децата во дресови...

Екипата на Чукарички и гостуваше на Црвена Звезда вчера во рамките на српското првенство, а тренерот на овој тим е тема број еден во тамошните медиуми. Не поради некое изненадување на фудбалски план, туку поради одлуката да ги донесе своите...

ФОТО: Ретко видено искажување на револт

Сме биле сведоци на многу видови искажување револт кон управите, фудбалерите и клубовите од страна на навивачите, без разлика на каква и да била причината. Но Балканот, немаше да биде Балкан ако не видеме нешто нова, а она што се...