ФУДБАЛ / БАЛКАН

Слобода од Тузла пред Вардар – пропадна уште еден трансфер на македонскиот првак

Кога не оди, не оди, едноставо вака може да се каже за Вардар и трансферите оваа зима. Македонскиот првак очајно сака да се засили по низата заминувања, но тоа тешко му оди. „Црвено-црните“ никако не може да договорат интернационално засилувања...

Тешка казна за македонски тренер по напад на судија во Албанија

Македонскиот стратег Јетон Беќири кој работи како помошник на Шпатмин Дуро во екипата на Фљамуртари доби тешка казна од Фудбалската Федерација на Албанија. Беќири е казнет со 8 меча суспензија поради напад на главниот судија по последниот меч од Првата лига...

Македонец го превзема најтрофејниот црногорски клуб Будуќност

Црногорските но и српските медиуми утрово пренесуваат дека прв кандидат за клупата на Будуќност кој му врачи отакз на својот досегашен стратег Драган Кажиќ, е Македонец. Станува збор за Виктор Треневски кој во минатото како фудбале го носеше дресот на...

(ВИДЕО) Партизан и Звезда ги поделија бодовите, инцидентите го засенија „Вечното дерби“

Екипата на Партизан во последниот натпревар од есенскиот дел на свој терен ја пречека Црвена Звезда. На головите се чекаше до второто полувреме, по што големото српско дерби заврши со нерешен резултат - 1:1. Црвена Звезда поофанзивно влезе во натпреварот,...

Ѓуровски претставен во Звезда: Овој клуб не се одбива

Црвена Звезда доби тренер кој ќе го води клубот до крајот на сезоната. Тоа ќе биде поранешниот македонски фудбалер и селектор Бошко Ѓуровски кој денеска беше претставен во клупските простории. Новиот тренер на Звезда бил помалку изненаден од повикот на...

Адеми дебитираше со гол и во Динамо Загреб, но не му го признаа

По кам-бекот во репрезентацијата по две години, Аријан Адеми конечно се врати и во редовите на неговиот актуелен клуб Динамо Загреб. Тој последно заигра за „модрите“ од Загреб пред цели две години, во мечот од ЛШ против Арсенал, каде му...

Балканска работа: Првиот човек на Црвена Звезда го нападнал директорот на Партизан на ждрепката...

Наместо да се радуваат на успехот и пласманот во групната фаза од едно европско натпреварување по цели 10 години, раководството на Црвена Звезда влезе во вербален судар со раководството на Партизан. Јасно е дека ривалството помеѓу Црвена Звезда и Партизан...

Србија доби неочекувана понуда за селектор – Новак Ѓоковиќ!?

Најдобриот српски тенисер и до неодамна најдобар во светот, Новак Ѓоковиќ, синоќа на кошаркарскиот натпревар помеѓу Црвена Звезда и ЦСКА на кој играше и нашиот Перо Антиќ, дозна дека Славољуб Муслин, досегашниот селектор на Србија е сменет од таа...

Србија си го „краде“ назад Урош Матиќ: Несудениот македонски репрезентативец со повик во српската...

Помладиот брат на првотимецот на Челзи Немања Матиќ, доби повик во репрезентацијата на Србија. Играчот за врска на Копенхаген Урош Матиќ, доби дополнителен повик во репрезентацијата на Србија од селекторот Славољуб Муслин за дуелот против Велс во квалификациите за Светското...

Цел стадион занеме: Бугарин се спаси од сигурна смрт по хорор пад за време...

Само неверојатната еластичност на неговата тело го спаси бугарскиот интернационалец Радослав Димитров од сигурна смрт на вчерашниот натпревар меѓу Универзитатеа и Стеауа. При еден дуел со противнички фудбалер, Димитров се одби и падна на тревата, но притоа целосно го свитка својот...