ФУДБАЛ / БАЛКАН

Затоа е контроверзен – Џиџи Бекали го остави нашиот Георгиевски без 100.000 евра

Поранешниот македонски репрезентативец, Даниел Георгиевски кој во период од 2012 до 2014 година го носеше дресот на Стеауа, преку романските медиуми го обвини газдата на клубот, контроверзниот Џиџи Бекал за фалсификат. "Не сакам да зборувам за такви работи воопшто, но...

Го освоија купот „Pavaresia“ во Албанија, следна цел им е ПМФЛ

Иако се нови во фудбалот, само три години од нивното формирање, сепак ФК Струга триумфираше на турнирот во Албанија, каде беше поканета и го освои 9-то по ред натпреварување во таа земја. Стружани го освоија купот „Pavaresia“, во конкуренција на...

ВИДЕО: Хаос во БиХ – главниот судија ставајќи ред турна фудбалер на терен

Дербито во фудбалскиот шампионат на БиХ, помеѓу Широки Брјег и Железничар (0-1), се одигра без гостински навивачи поради стравување од инцидент по вчерашните случувања во Хашкиот суд. И покрај тоа, мечот не мина без инциденти, и тоа на терен каде...

ФОТО: Црвена Звезда побара помошо од Господ пред Кел – цел тим на молитва...

Фудбалскиот клуб Црвена Звезда предводен од генералниот директор Звездан Терзиќ денес го посетија храмот Свети Сава каде што донираа финансиска помош за завршување на реконструкцијата на црквата. Свештениците во Свети Сава одржаа молитва за успех и благородност во работата на...

Хрватите ликуваат: Адеми сезонава е најголемото засилување за Динамо Загреб

Македонскиот репрезентативец, Аријан Адеми по враќањето на зелените терени откако паузираше две години поради допинг, од меч во меч игра се подобро и подобро. Вчера во победата над Истра се запиша за првпат во листата на стрелците за Динамо Загреб,...

Нема да верувате што симболизира буквата К во имињата на ПАОК и АЕК

Во соседна Грција, екипите на ПАОК и АЕК се големи  ривали , а нивните навивачи се како две завојувани страни во војна. Но многумина од вас незнаат дека овие два клуба потекнуваат и симболизираат една иста работа. Имено, двата клуба...

Македонец го превзема најтрофејниот црногорски клуб Будуќност

Црногорските но и српските медиуми утрово пренесуваат дека прв кандидат за клупата на Будуќност кој му врачи отакз на својот досегашен стратег Драган Кажиќ, е Македонец. Станува збор за Виктор Треневски кој во минатото како фудбале го носеше дресот на...

Џака фатен во лагата – татко му не бил ниту приведен, а камо ли...

Фудбалерот на Арсенал, Гранти Џака пред извесен период за англиските медиуми раскажа за наводно тешкиот живот на својот татко. Џаки изјави дека татко му во 1986 година како студен бил затворен во Белград и измачуван по демонстрациите. Сепак на надлежните...

ФК Струга поканета да биде дел од фудбалски куп-турнир во Албанија

Второлигашката фудбалска истоимена екипа од Струга, деновиве ќе учествува на сеалбански турнир во Албанија. Турнирот ќе биде во организација на тамошната фудбалска репрезентација, и ќе се игра утре, на 28 ноември на стадионот „Скендербег“ во Корча. Освен ФК Струга, на турнирот...

ФОТО: Националисти до коска, излегоа на терен облечени во маици со ликот на Ратко...

Национализмот на Балканот се уште е застапен и тоа како. Откако „Делије“ и „Гробари“, навивачите на Црвена Звезда и Партизан му изразија поддршка на осуденикот Ратко Младиќ, уште подрастичен потег преземаа фудбалерите на Кабел. Именот играчите на ФК Кабел кој...