АВТО-МОТО / Ф-1

Каков почеток на Ф1 сезоната: Црвеното Коњче слави пред Мерцедес

Подобра увертира на новата сезона не можевме и да посакаме, колку за промена, во Австралија Ферари ја прекина доминацијата на Мерцедес, и најавува неизвесна и неверојатно интересна сезона. На стартот од трката Ферари не успеа да ги мине „сребрените стрели“,...

Хамилтон резервиран по пол-позицијата: Одличен викенд, барем засега!

Луис Хамилтон тргна триумфално на првите квалификации од новата Ф1 сезона, тој беше задоволен од однесувањето на својот болид на патеката „Алберт Парк“, каде утре од 7 часот наутро, ќе стартува трката. Британецот ја пофали својата екипа на пресконференцијата по...

Пол-позицијата во Мелбурн за Хамилтон, Фетел веднаш до него

Актуелниот светски вицешампион Луис Хамилтон ја освои првата пол позиција во сезоната откако утринава триумфираше на патеката Алберт Парк во Мелбурн. Британецот беше најбрз со време од 1:22,188, за 268 илјадити делови од секундата побрзо од Себастијан Фетел. За возачот...

Почна новата сезона во Формула 1: Хамилтон најбрз на отворањето

Актуелниот светски вицешампион Луис Хамилтон беше најбрз на првите два неофицијални тренинзи пред првата трка во новата сезона во Формула 1. На патеката Алберт Парк во Мелбурн, Британецот најави дека и оваа сезона може да помине во негова доминација бидејќи...

Вебер ги радува „Тифозите“ – Фетел со победа ќе стартува во новата сезона

Австралискиот поранешен возач во Формула 1, Марк Вебер, пред воведната трка од новата Ф1 сезона, најави дека победата може да ја освои Себастијан Фетел од Ферари. Вебер е уверен дека Ферари и Фетел имаат потенцијал да слават во Австралија, како...

Пред почетокот на сезоната, Лауда даде демант за трансфер шпекулациите со Фетел

Во недела започнува новата сезона во Формула 1, сезона од која сите очекуваат да добијат нешто ново, односно ако не биде прекината доминацијата на Мерцедес, барем да биде ублажена. Резултатите од пред-сезонските тестирања покажаа еден нов посилен Ферари, но и...

Срамен потез од германскиот гигант: Ф1 тимот Мерцедес се откажа од Михаел Шумахер

Актуелниот првак во Формула 1, Мерцедес соопшти дека во новата сезона на болидите нема да стои порака за поддршка на повеќекратниот светски првак Михаел Шумахер. Германскиот ас доживеа тешка повреда на 29 декември 2013 година од кога се наоѓа на...

Несторовски им ја „залепи“ на Ферари: Нагласи како ќе слави гол и за кого...

Илија Несторовски е секогаш „ин“ или во тренд откако е дел од колективот на Палермо. Македонското момче пружи се подобри игри во Серија А, и се повеќе екипи од Европа го скаутираат. Но тој е опуштен и го планира секој...

Во Ред Бул се сомневаат: Ферари ја сокрива својата вистинска брзина и моќност

Хелмут Марко се сомнева дека Скудерија одзела гас од болидот на Фетел со цел да ја камуфлира вистинската брзина на „SF 70 H“ болидот. На последното „дотерување“ на перформансите на болидот, Себастијан Фетел во својот најбрз круг при излегувањето од...

Фетел смирен и по земја по одличните резултати по кои и Хамилтон ги препозна...

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, изјави дека болидот му е подобар за разлика од минатата сезона, но дека Мерцедес и понатаму останува со најголеми шанси за титула. На последните тестирања, четирикратниот шампион во Формула 1, го постави најдоброто време, но...