АВТО-МОТО / Ф-1

Ботас прв од почеток до крај за триумф на трката во Австрија

Валтери Ботас од Мерцедес победи на трката за Големата награда на Австрија, која денеска се возеше во Шпилберг на патеката Ред Бул Ринг. Ботас стартуваше од пол позицијата и константо беше во водство, а  дури во финишот  имаше напад...

Ботас доби интересно прашање по квалификациите – дали ќе му помага на Хамилтон во...

Финецот Валтери Ботас денеска успеа да забележи најдобро време и пол-позиција за утрешната трка во Австрија, пред лутиот ривал од Ферари, Себастијан Фетел. Што се однесува до Луис Хамилтон, тој оствари трето најдобро време, но поради тоа што го замени...

Падна митот за „фер-плеј дечкото“ Хамилтон: Британецот одби поздрав со Фетел (Видео)

Навидум се е во ред помеѓу Себастијан Фетел и Луис Хамилтон, но тоа денеска одблиску се потврди дека и не е баш така. Додека отпоздравувајки ја публиката по денешниот квалификациски систем, главниот водител кој им зеде изјави на возачите инсистираше...

Ботас најбрз на квалификациите во Австрија, Хамилтон заработи казна

Валтери Ботас ќе започне од пол позицијата на утрешната трка за Големата награда на Австрија, откако беше најбрз на денешните квалификации. Возачот на Мерцедес постигна најдобро време попладнево на патеката Ред Бул Ринг, а покрај него во стартниот ред...

Фетел куртули, но не и Хамилтон: Британецот казнет за трката во Австрија

По драмата во Баку на претходната трка, работите помеѓу главните играчи за шампионската титула сезонава, Луис Хамилтон и Себастијан Фетел, работите се смирија, откако Германецот „призна“ дека е виновен, за во куќата да има мир, и да не добие...

Клучната изјава на Фетел која ги предомисли челниците во ФИА за казна

Себастијан Фетел е ослободен од одговорноста која му ја ставаа на вратот по инцидентот во Азербејџан со Луис Хамилтон. Сите очекуваа, дури такви беа и најавите, дека Фетел е пред казна, и дека тој ќе добие суспензија од ФИА. Но...

ФИА донесе конечна одлука – Фетел мора да се покае па да му простиме

Иако извори блиски до ФИА тврдеа дека неизбежна е казната за Себастијан Фетел поради инцидентот со Хамилтон за ГН на Азербејџан, сепак, во последен момент, највисокото тело на Ф1 донесе друга одлука. Нема да биде поднесена никаква казна против...

Можеше да се насети: ФИА ја определи казната на Фетел?

Црните најави за Ферари и Себастијан Фетел се обвистинуваат, германскиот возач поради предизвиканиот инцидент во Азербејџан против Хамилтон е пред казна, од 12 бодови, или оние кои ги заработи во Азербејџан. Иако се најавуваа поригорозни санкции и суспензија на неколку...

Зошто ФИА сака да стави дамка на Ф1 сезоната – Фетел и Ферари под...

Најавите се остваруваат, ФИА дефинитивно реши да отвори истрага против Себастијан Фетел, поради неговиот потег против Луис Хамилтон на трката во Азербејџан во неделата. Се најавуваше дека до ова може да дојде, ФИА сака возачите да бидат свесни за своите...

Црни најави за Фетел и уште поригорозна казна од ФИА и Жан Тод

Себастијан Фетел би можел да добие суспензија на една трка оваа сезона, пред се поради инцидентот со Хамилтон за време на трката во Азербејџан. Судирот помеѓу Фетел и Хамилтон ја подигна на нозе авто-мото заедницата, и сите стручни лица дадоа...