Браун предвидува турбуленции меѓу Фетел и Леклер од една едноставна причина

Еден од највлијателните луѓе во Формула 1, Британецот Рос Браун, предвидува голема нетрпеливост во Ферари идната сезона меѓу Себастијан Фетел и новиот возач Чарл Леклер.

Сезонава Кими Раиконен и Ферари се разделија а момците од Маранело се решија за ангажман на надежниот и млад возач Чарл Леклер.

Но Рос Браун гледа нешто подалеку и предвидува дека Леклер нема да биде нов Раиконен и дека ќе сака да биде посамостоен на патеката, односно да не биде „wingman“ на првиот возач.

Не можам да замислам како Чарл Леклер би можел да му угодува на Себастијан Фетел на патеката како што тоа го правеше Кими Раиконен. Кими секако е свој човек, да не ме сфатите погрешно, но мислам дека знаеше која е неговата улога во тимот, додека беше во Ферари“.

„Себастијан имаше бурна 2018 година. Имаше навистина добри перформанси, во половина од првенството беше во водство, но на крајот, тој и тимот не испорачаа резултати по мерка. Имаа силна година, но мора да го направат големиот чекор идната сезона, мора да испорачаат успех“, смета Браун.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакинен ја посочи најголемата грижа на Фетел – таа доаѓа од неговиот табор

ВИДЕО: Ферари уште на почетокот ја оплеска – уште на првата трка го избришаа подот со Леклер

Ботас побрз од Хамилтон во Мелбурн, Ферари под очекувањата на ГН за Австралија

Нова сезона, стари навики: Хамилтон на пол-позицијата во Австралија

Фетел повторно ги обвини во Мерцедес за „игра на умови“

Тажни вести од Ф1 утрово – почина човекот кој одбележа цела една ера во овој спорт

Tрадицијата продолжува – Фетел повторно со женско име го крсти својот болид

Предлог во Ф1: ФИА разгледува ново интересно правило за „бод повеќе“ на трките, но не за победникот

Топ вест за фановите на Шуми – се подобар е и се наоѓа во Мајорка!