Браун предвидува турбуленции меѓу Фетел и Леклер од една едноставна причина

Еден од највлијателните луѓе во Формула 1, Британецот Рос Браун, предвидува голема нетрпеливост во Ферари идната сезона меѓу Себастијан Фетел и новиот возач Чарл Леклер.

Сезонава Кими Раиконен и Ферари се разделија а момците од Маранело се решија за ангажман на надежниот и млад возач Чарл Леклер.

Но Рос Браун гледа нешто подалеку и предвидува дека Леклер нема да биде нов Раиконен и дека ќе сака да биде посамостоен на патеката, односно да не биде „wingman“ на првиот возач.

Не можам да замислам како Чарл Леклер би можел да му угодува на Себастијан Фетел на патеката како што тоа го правеше Кими Раиконен. Кими секако е свој човек, да не ме сфатите погрешно, но мислам дека знаеше која е неговата улога во тимот, додека беше во Ферари“.

„Себастијан имаше бурна 2018 година. Имаше навистина добри перформанси, во половина од првенството беше во водство, но на крајот, тој и тимот не испорачаа резултати по мерка. Имаа силна година, но мора да го направат големиот чекор идната сезона, мора да испорачаат успех“, смета Браун.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Во Ферари „луди и збунети“ – имаме проблем, а уште не ни е детектиран!

Освоен е „Пол Ришар“ – Хамилтон гази кон нова титула – конкуренцијата далеку зад него

Иџе имаше подуим: но ТЦР му даде 25 секунди казна – тој во знак на револт се паркира во бокс

Му ја украдоа победата на Иџе, па жестоко удри по Италијанците

Нова пол-позиција за Хамилтон, Фетел седми

ЛИНК за следење на трката на Иџе

Алонсо најави можен камбек во Ф1: Ако се случи ова, еве ме назад!

Од Ферари открија дека се далеку од Мерцедес, но и колку им треба за да ги стигнат

Маранело момците не се помируваат со одземената победа – испратено ново барање до ФИА