Ботас доби очекувана двојна казна по трката – Мерцедес му направи голема штета

Како што и се очекуваше, ФИА му додели казна на Валтери Ботас на денешната трка во Хунгароринг, поради ризично возење во финишот од трката.

Валтери Ботас прво откако беше минат од Себастијан Фетел од Ферари, со неприлагодена брзина се удри во задниот дел од болидот на Германецот, за неколку метри подоцна, тој да има опасна колезија и со возачот на Ред Бул, Даниел Рикиардо, кој целосно го исфрли од патеката.

Ќе беше премногу и овој пат Мерцедес да не добие казна, а сето ова ФИА вешто го испорача под превезот на својата објективност за да додели казна, иако и претходната трка победата на Мерцедес беше засенета со едно нелегално возење на Хамилтон пред боксот.

Ботас доби 10 секунди казна, со кои успеа да ја задржи 5-та позиција, а доби и два казнени поени на својата возачка лиценца.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакерите на дело: Излезе во јавноста порно снимка од Луис Хамилтон и Никол Шерцингер

(ВИДЕО) Моќен изглед: Ферари го претстави болидот за новата сезона!

„Протекоа“ големи вести за Шумахер: Со приватен хеликоптер пренесен во вилата на Мајорка

Хорнер му даде јасно предупредување на Фетел за новиот колега Леклер

(ФОТО) Во пресрет на новата сезона – Формула 1 го доби еден од најубавите болиди во историјата на спортот

Мик Шумахер сподели интересна анегдота со неговиот татко – разговор кој се уште го памети

Ферари му испрати интересна порака на Хамилтон за новата сезона

Нова заблуда или реално очекување – Фетел тврди дека Ферари сега ги има „состојките“ да го добие Мерцедес

Победите на Дакар 2019 заминаа кај Ал-Атијах, Прајс и Николаев