Боли глава: Горбок откри колку всушност тежел Милиќ!

Вардар пред една седмица ги започна подготовките за новата сезона, а веќе на почеток се соочи со проблеми. Клубот го напушти Страхија Милиќ поради прекумерна тежина.

Повратникот во тимот Сергеј Горбок за медиумите во Русија откри всушност колку тежел популарниот „Џамбо“.

„На првиот тренинг Милиќ се појави со тежина од 174 килограми. Ова беше вистински шок за луѓето во клубот кои пред одморот му ставиле за задача да ослаби, а тој дојде уште подебел. Му беа понудени дисциплински санкции, но Страхиња одби и реши да го напушти клубот“, изјави Горбок и додаде:

„Ова не стави во тешка ситуација ако се земе предвид дека си замина и Арпад Штербик. Но од друга страна мора да постои профеионализма и мора постојано да се внимава на телото. Челните луѓе на Вардар, Самсоненко и Кокшаров имаа комплетна доверба во Милиќ, но сега е неопходно веднаш да бараат замена за него. Но ние сме сигурни дека проблемо ќе биде решен“.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нови проблеми за Вардар – Парондо итно бара две нови засилување

Стартува 46.то издание на ракометниот турнир во Струга

Еурофарм Работник го потврди новиот договор на талентираниот Каковски

Познат десеттиот учесник за новата сезона: СЕХА лигата се проширува во Романија

Македонија ја победи Швајцарија за лидерска позиција и полуфинале на ЕХФ шампионатот

Македонија со драматичен триумф – Костески со гол за победа во последните секунди

Лајпциг е третата германска екипа противник на Вардар на турнирот во Германија

Вардар со Парондо го демолира Фуксе Берлин

Кадетите го најдоа рецептот за Луксембург кој го победија во финишот