Боли глава: Горбок откри колку всушност тежел Милиќ!

Вардар пред една седмица ги започна подготовките за новата сезона, а веќе на почеток се соочи со проблеми. Клубот го напушти Страхија Милиќ поради прекумерна тежина.

Повратникот во тимот Сергеј Горбок за медиумите во Русија откри всушност колку тежел популарниот „Џамбо“.

„На првиот тренинг Милиќ се појави со тежина од 174 килограми. Ова беше вистински шок за луѓето во клубот кои пред одморот му ставиле за задача да ослаби, а тој дојде уште подебел. Му беа понудени дисциплински санкции, но Страхиња одби и реши да го напушти клубот“, изјави Горбок и додаде:

„Ова не стави во тешка ситуација ако се земе предвид дека си замина и Арпад Штербик. Но од друга страна мора да постои профеионализма и мора постојано да се внимава на телото. Челните луѓе на Вардар, Самсоненко и Кокшаров имаа комплетна доверба во Милиќ, но сега е неопходно веднаш да бараат замена за него. Но ние сме сигурни дека проблемо ќе биде решен“.

 

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гедбан: Навивачите на Вардар, број 1 во Европа!

„Зборнаја“ ја изгаза Данска и се пласира во полуфиналето на ЕП!

Гонзалез ги откри адутите за СП: Објавен поширокиот список на Македонија

(ВИДЕО) „Беттер одбрана, алсо гоод напад“ – интервју на англиски јазик на селекторот на Црна Гора

Металург немоќен и во „Јане“ – победата ја однесоа Мешков Брест

Кизиќ – новата голманска надеж на Вардар: Добро се подготвив, но не очекував…

Металург го намачи – но комбинираниот Вардар победи „низ иглени уши“

Градското дерби во Гевгелија кое ќе има МНОГУ ЖАР: Кожув и Фантоми „со душа“ го чекаат лидерот Блокотехна

Непотребна драма во Загреб: Лино рече дека си оди, од клубот реагираа: За што зборува овој човек??