Без изненадувања на драфтот – плејмејкер е прв пик!

Како што беше прогнозирано недели пред ноќешниот драфт, 19-годишник од Оклахома Стејт Универзитетот е избран како прв пик на НБА драфтот.

Во својата единствена сезона во НЦАА, тој постигнуваше по 20,1 поен и 6,2 асистенции и е прогласен за најдобар малд играч во Биг 12 конференцијата, признание кое порано го добиваа уште Маркус Смарт, Кевин Дурант и Мајкл Бизли.

Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК.