Бекер смета дека Ѓоковиќ има еден опасен ривал за титулата на Вимблдон годинава

Поранешниот тренер на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер, одблиску и со внимание го следи и годинешното издание на Вимблдон.

Ѓоковиќ го брати трофејот оваа година во Лондон, но според Бекер, Новак Ѓоковиќ сега не е прв фаворит, но е еден од првите неколкумина.

Работите од минатата сезона и сега се поинакви. Претходната година тој се враќаше на голема врата и не беше фаворит, за разлика од сега кога е еден од фаворитите, но нема така голем притисок“.

Бекер тврди дека Роџер Федерер е фаворит број 1.

„Тој и понатаму е опасен, игра различно и шаренолико. Искрено, не верував дека ќе биде еден од фаворитеите на овој турнир, но навистина добро игра. Сметам дека тој е благ фаворит или во друг случај, со подеднакви шанси со Новак Ѓоковиќ“, истакна Бекер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Тони Надал околу тоа за кој навиваше Рафа во финалето на Вимблдон

(ФОТО) Цензура на најако: За медиумите во Албанија не постои Ѓоковиќ

Ноле по новата титула на Вимблдон ги израдува фановите во Македонија

Љубомората е опасна работа: Ѓоковиќ никогаш нема да биде популарен како Федерер или Надал

(ВИДЕО) Мирка не можеше да гледа, а Роџер на крајот ја разочара: Клучниот момент во финалето

(ФОТО) Статистиката е како бикини, тоа најдобро го почувствува Федерер

Она што го направи Ноле, не успеал никој од 1948 година

(ФОТО) Му го сменија и името на Тоблероне во чест на Ѓоковиќ

Ѓоковиќ и Федерер го срушија рекордот на Вимблдон