Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Некогашниот тренер на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер, открива како му помагал на српскиот тенисер да научи да го победува Рафаел Надал.

Германскиот стратег го тренираше Ѓоковиќ во златните времиња, по што потоа дојде разделбата и падот на формата кај српскиот тенисер.

Бекер сега објаснува како го наговарал Новак често да игра со форхенд против Шпанецот.

Да се биде тренер е комплицирано и има многу нивоа, како што се физички, ментални, атреба да се знае и што е важно. Многу поразлично е кога тренирате тенисер со 18 години и тенисер од 31 година. Добар играч не сака да слуша и е многу тврдоглав, уверен во своите квалитетни.“

„Ѓоковиќ први не веруваше дека со добра игра и со својот форхенд, може да ја разбие играта на Надал. За многу играчи тоа би било самоубиство, но знаејки ги квалитетите на Ѓоковиќ, се беше полесно“, тврди Бекер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП

Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“

Надал после поразот од Ѓоковиќ на Австралија Опен ја донесе најважната одлука во животот