Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Некогашниот тренер на Новак Ѓоковиќ, Борис Бекер, открива како му помагал на српскиот тенисер да научи да го победува Рафаел Надал.

Германскиот стратег го тренираше Ѓоковиќ во златните времиња, по што потоа дојде разделбата и падот на формата кај српскиот тенисер.

Бекер сега објаснува како го наговарал Новак често да игра со форхенд против Шпанецот.

Да се биде тренер е комплицирано и има многу нивоа, како што се физички, ментални, атреба да се знае и што е важно. Многу поразлично е кога тренирате тенисер со 18 години и тенисер од 31 година. Добар играч не сака да слуша и е многу тврдоглав, уверен во своите квалитетни.“

„Ѓоковиќ први не веруваше дека со добра игра и со својот форхенд, може да ја разбие играта на Надал. За многу играчи тоа би било самоубиство, но знаејки ги квалитетите на Ѓоковиќ, се беше полесно“, тврди Бекер.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Проблем за Лајовиќ пред финалето во Монте Карло: Ако треба и прстот ќе си го отсечам!

Уште една сензација во Монте Карло: По Ѓоковиќ, елиминиран и Рафа Надал

Ѓоковиќ не може титула да освои, а сепак ја зголемува предноста

Ѓоковиќ елиминиран од Монте Карло, но потенцира зошто не е разочаран и која е неговата главна цел

Надал потешко од очекувањата до полуфинале во Монте Карло

Надал ги загрижува фановите поради болките кои ги има

(ФОТО) Протече фотка од меѓуножјето на Серена Вилијамс

Надал го збриша Баутиста Агут па си закажа дуел со Димитров

Ѓоковиќ се уште гледа закана во Федерер: Не го отпишувајте!