Барселона и Берлин повторно финалисти на Супер Глоб

Екипите на Барселона и на Берлин втора година по ред ќе играат во финалето на „Супер Глоб“ во Доха, Катар. Барселона во првото полуфинале го победи европскиот првак Монпелје со 37:30, иако на полувреме Французите водеа со гол предност – 19:18. Во второто полуфинале Берлин го совлада домашниот тим Ал Садд со 26:20.

Финалистите се воедно и последните две екипи, кои победија на последните пет изданија на турнирот во Доха. Барселона има три титули (2013, 2014, 2017) и Берлин со две титули (2015 и 2016).
Во ланското финале Барселона го победи Берлин со 29:25.

Финалниот натпревар се игра во петок на 19.окотмври, додека во „малото финале“ ќе играат европскиот првак Монпелје и домаќинот Ал Садд.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Душебајев: Добро знам која е Македонија – сите си мислат ќе биде лесно, ама нема да е така

ВИДЕО: Како беше пред две години против Шпанија: Еуфорија, цепелини… но немаше резултат на крај!

Голема вест од Македонија за Гоце Георгиевски во Германија

Горгиевски: Почетокот на СП е очекуван и според планот

Вечерва правдата на Македонија против Шпанија ќе ја дели Салах

Кире Лазаров: Кај секој поединец од нас треба да проработи инатот

Србија со деби триумф на Мундијалот – соседите мораа да прават пресврт против Кореја

ФОТО: Ивано Балиќ со една реченица предизвика еуфорија – Хрватите помислија дека прави кам-бек!

Вујовиќ „удри“ по Раул: Изгледа како едвај да чека да заврши Светското првенство