Барса во нов проблем – не може да го регистрира Гави

Барселона се најде во дополнителни проблеми откако и беше кажано дека не може да го регистрира Гави како првотимец, но тој може да продолжи да игра под сегашните услови.

18-годишникот блеска оваа сезона, забележа 26 настапи за Барселона во сите натпреварувања, а одличен беше и во шпанската репрезентација на Мундијалот.

Во септември тој потпиша нов договор кој вклучува ослободителна клаузула вредна една милијарда евра. Тоа беше првиот договор што го потпиша откако ја направи својата прва професионална посветеност на Барселона во 2020 година, кога имаше 16 години.

Сепак, според Марко, Барса не може да го регистрира Гави според деталите од договорот поради ограничувањето на платата поставена за клубовите од Ла Лига.

А не помага ниту тоа што Жерар Пике и Мемфис Депај повеќе не се во клубот од минатиот месец, доколку сакаат да го регистрираат Гави според новиот договор, Барселона ќе мора да продаде некој друг.