Баерн најде тренер, ќе плати отштета до 10 милиони евра

Баерн Минхен и Томас Тухел спогодбено ќе се разделат на крајот од сезоната. Тухел не ги исполни очекувањата, минатата сезона среќно ја освои титулата, но оваа Баварците на осум кола до крајот на сезоната имаат десет поени помалку од Баер Леверкузен.

Челниците на Баерн, од моментот кога објавија дека Тухел нема да го предводи тимот наредната сезона се во потрага по нов тренер. Најголема желба им е Чаби Алонсо, но за 44-годишникот е заинтересиран, а не е исклучена можноста тој да остане во Леверкузен.

Пим број 2 е Роберто Де Зерби и како што сега стојат работите тој ќе боде новиот тренер на Баерн. Спортскиот директор Ербел има средба со Италијанецот и биле задоволни од она што го слушнал.

Сепак, Баерн ќе мора брзо да дејствува со оглед на тоа што има и други заинтересирани клубови. Доколку Де Зерби се согласи да го преземе Баерн, неговиот клуб Брајтон нема да му биде пречка, клубот ќе заработи 10 милиони евра, колку што изнесува отшетата која Баерн се согласил да ја плати.

ПОВРЗАНИ НОВОСТИ

НАЈНОВО