АТП во паника: Тенисот ќе пропадне по „големата четворка“

По пензионирањето на сегашните големи ѕвезди Роџер Федерер, Рафаел Надал, Новак Ѓоковиќ и Енди Мареј, тенисот ќе доживее тотален колапс.

Така мислат во Асоцијацијата на тениски професионалци (АТГП), тврди најпознатата тениска новинарка во светот Кетрин Витакер. Британката која работи за Еуроспорт и ББЦ, изјави дека челниците на АТП се загрижени дека интересот за овој спорт драстично ќе опасне бидејќи достојни наследници нема на видикот, а оваа „четворка“ постави многу високи граници.

„Победата на Зверев е одлична вест за АТП, ја прифатија со големо воодушевување. Колку и да е тенисот популаренм тие се загрижени за иднината. Се прашуваат што ќе се случи кога ќе се пензионираат Федерер, Надал, Ѓоковиќ, па и Мареј“, откри Витакер.

И покрај тоа што се влезени во четвртата деценија од своите животи, Федерер, Надал и Ѓоковиќ ги освоија последните осум Гренд слем титули. Федерер и Надал освоија по три, а Надал една. Во последните четири години, само Вавринка успеал да им влезе во шемата со триумфите на „Ролан Гарос“ и УС Опен, но дури и тој тогаш имаше повеќе од 30 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

СКАНДАЛОЗНО: Веќе не се сокрива дека се мести за Федерер – оваа изјава е доказ за тоа

(ФОТО) Досега невидена фотографија од Ѓоковиќ како дете – Ноле комплетно ги изненади фановите

Надал: Зошто немав план Б против Ѓоковиќ во Мелбурн

(ФОТО) Руската тенисерка се соблече потполно гола

Бекер открива како го форсирал Ѓоковиќ да го победува Надал

Новак, па зарем Владимир Путин е човек кој може да биде одбиен?

Тони Надал сакаше да ја каже вистината, но сепак му фати и сеир на Рафа Надал!

Податокот кој Ѓоковиќ треба да го оствари доколку сака да го мине Федерер во водство на АТП

Јубилеј за Федекс: На денешен ден пред 15 години почна неговиот поход во „белиот спорт“