Атлетичарот Ивановски успешно ја заврши Тарагона, следна цел ЕП во Берлин

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски синоќа на Медитеранските игри во Тарагона во финалето на 1.500 метри истрча најдобар личен резултат 3:47.13 минути и за 78 стотинки го одобри личното време постигнато во полуфиналето еден ден претходно.

Македонски рекордер во оваа дисциплина останува Ванчо Стојанов со време 3:45.97 минути.

Ивановски по враќањето од Тарагона ќе продолжи со подготовки за главната цел ова лето настапот на Европското првенство што од 7 до 12.август ќе се одржи во Берлин. Претходно Ивановски ќе настапи и на Балканското првенство што на 20 и 21.јули ќе се одржи во Стара Загора, Бугарија.
Оваа година на натпреварите во сала постави македонски рекорди во трките на 3.000 метри.

Ивановски оваа година ги одбрани првите места на полумаратонските трки во Скопје и во Белград.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кого прават будали? Оваа атлетичарка има 16 години!?!?

ФОТО: Вон нема мира – папараците го уловија нејзиното секси газе

(ВИДЕО)Синот на Цеца и Аркан е вистински „ѕвер“ – противникот нокаутиран, па докторите го спасуваа

ФОТО: Преноќија под отворено небо и на тротоар во пресрет на квалификациски меч за СП

Еден медал повеќе во однос на претходните МИ за Македонија

Македонија со 14 учесници на ЕП во планиско трчање на Водно

Македонските баскетџии останаа без медал во Тарагона

Македонските спортисти на осмиот ден на Медитеранските игри во Тарагона

Нов медал за Македонија во Тарагона