АС: Кошарката е во втор план во Македонија, нацијата живее за Димитриевски и Барди

Во најавата за вечерашниот квалификациски натпревар за Светското првенство во 2023 година, шпанскиот весник АС се осврна на кошаркарската ситуација во земјава и посочи дека работите се сменети во однос на 2011 кога Македонија и Шпанија играа меѓу себе на Европското првенство во Литванија.

Новинарот Хуан Хименес тврди дека кошарката повеќе не е најпопуларен спорт во земјава, туку спортските фанови имаат други идоли.

Целиот текст прочитајте го на следниот ЛИНК.