Артета по освоеното финале, прокоментира до каде се работите со Обамејанг

Пјер Емерик Обамејанг најверојатно ќе остане во Арсенал, откако сезонава се закитија со ФА Куп трофеј, добивајки го Челси во финалето.

Ова е 14-ти трофеј за Арсенал, кој е најтрофеен во оваа конкуренција, и имаат два повеќе од второпласираниот Јунајтед.

Обамејанг има помалку од една година до истекот на договорот, но според зборовите на среќниот Артета, може да се насети дека Обамејанг можеби и ќе остане.

„Тој треба да добие на искуство освојуваки трофеи, можеме да го научиме почесто на оваа пракса. Тој знае што мислам за него, сакам да изградам тим околу него. Мислам дека сака да остане овде, а од ден во ден е се поблиску до договор“.

„Верувам дека ваквите моменти ќе го натераат да размисли и да се увери дека сме на вистински правец и дека тој е дел од нешто големо. Тој е еден од најомилените играчи во клубот, се надевам дека тој останува со нас“, порача Артета.