Арсенал под притисок – Емери изненадно праќа понуда за дефанзивецот на Сити

Шпанскиот дневен весник Super Deporte, открива дека Арсенал сериозно размислува за Николас Отаменди од редовите на шампионот Манчестер Сити.

Во недостиг на квалитет во дефанзивата на Арсенал и ситуацијата со Лоран Кошиелни, тренерот на Арсенал сега е под притисок да бара еминентно дефанзивно име со кое ќе тргне во новата се зона.

Отаменди постојат големи шанси да го напушти Сити ова лето, а Арсенал сериозно размислува за официјална понуда за аргентинскиот дефанзивец.

Освен од Арсенал, Отаменди веќе имал понуди од Атлетико Мадрид и ПСЖ, но тој преферирал да остане на островот и ништо друго кое доаѓало како понуда не сакал да слушне.

Дури и ако не се оствари евентуален трансфер во Арсенал, Отаменди секогаш преферирал да се врати во Валенсија, која и сезонава ќе игра ЛШ.