Американец како засилување за Македонија: Со задоволство ќе играм за овој дрес

Македонската кошаркарска репрезентација добива ново засилување во своите редови, станува збор за натурализиран играч од Америка, 26 годишниот Џејкоб Вајли.

Кошаркарот на шпанскиот ACB лигаш, Гран Канарија, Џејкоб Вајли (26 години- 203 сантиметри), ќе биде во конкуренција за едно од 12. места во репрезентацијата на Македонија на претстојниот квалификациски турнир во Естонија.

И дефинитивно процедурата за неговото добивање македонско државјанство е завршена на време и тој е веќе регистриран во канцеларијата на ФИБА.

Целиот текст прочитајте го на овој ЛИНК.