700 милиони евра не се доволи, Ла Лига не и дозволува на Барса да ги регистрира засилувањата

Барселона брзо дојде од ситуацијата да биде пред питачки стап, до финансиска инјекција од 700.000.000 евра со која летово беа обезбедени големи засилувања. Поточно, претседателот Џоан Лапорта смисли начин преку три различни маневри да внесе дури 707.500.000 евра во касата и на тој начин да го изгаси пожарот што трае од почетокот на пандемијата на корона вирусот.

По консултациите со економските експерти, Лапорта презеде неколку непопуларни, но важни чекори за да обезбеди услови за нормално функционирање на клубот. Прво, тој продаде 10 отсто од сите приходи за телевизиски права во следните 25 години на Sixth Street за сума од 207.500.000 евра. Не долго потоа на истиот купувач му даде уште 15 отсто за истиот период, сега за 400.000.000 евра, а потоа продаде 24,5 отсто од правото на користење на логото на клубот за 100.000.000 евра.

Барселона на долгорочен план може да загуби многу, но сега заработи планина пари што делумно ја израмни тешката економска ситуација со долг од над една и пол милијарда евра. Очекувано, меѓу навивачите на Барселона се создаде еуфорија поради одличната работа на директорите Матеу Алемани и Жорди Кројф на трансфер пазарот, како и маневрите на Лапорта и Рафаел Јусте. Сепак, кај голем дел од нив постоеше доза на претпазливост, а причина за тоа е само еден човек – Хавиер Тебас. Првиот човек на Ла Лига, надвор од секоја логика, со своите изјави драстично ја поткопуваше позицијата на Барселона во потрагата по нови спонзори и преговорите со играчите откако Лапорта се врати на чело на клубот. Пред се, тоа се однесува на одбивањето да се потпише договорот со ЦВЦ како и плановите за формирање на Суперлигата. Несфатливо, Тебас со своите излети во јавноста го уништуваше угледот на Барселона насекаде, а и самиот не се воздржуваше да истакне дека е навивач на Реал Мадрид. Постојано истакнуваше дека Барса нема да може да регистрира нови играчи ако не ги прифати условите на Ла Лига.

Стравот постоеше и кај раководството, очигледно бидејќи знаат со каков човек си имаат работа, но и поради фактот што финансискиот фер-плеј во Шпанија неколкупати се менуваше, заедно со неговото толкување и ги одбиваше сите молби од „Камп Ноу“, но и другите клубови, за да се олабават критериумите. Не само што истите беа одбиени, туку и свесно во април беа направени уште построги, па на Барса ако претходно и беа потребни приходи од 400.000.000 евра, преку ноќ таа сума стана 600.000.000. Сега, ни 700.000.000 не се доволни.

Јасно е дека во Барса сигурно не би се залетале да донесат толку засилувања ова лето, ако претходно внимателно не биле направени пресметки за тоа дали ќе можат да ги регистрираат. Тешко е да се замисли дека, спортскиот сектор би се загубил пребројувањето и да се најде во ситуација на седум дена пред мечот со Рајо Ваљекано на стартот од првенството да не регистрира ниту едно засилување, ниту да официјализира две продолжувања на договорите.

Како што пренесуваат каталонските медиуми, Ла Лига од вторникот ја чешла комплетната документација доставена од стадионот „Камп Ноу“, а по обработката на сите податоци, клубот добил писмо во кое се потврдува дека не се сите услови за добивање на потребната дозвола за влез на сите Трансакциите во книгите се исполнети.

Ла Лига, имено, на челниците на Барселона им порачала дека им требаат повеќе пари, поточно уште 100.000.000 евра за да ги поминат ригорозни контроли и да ги регистрираат доаѓањата на Роберт Левандовски, Рафиња, Жил Кунде, Франко Кеси и Андреас Кристенсен, односно нови договори за Усман Дембеле и Серхио Роберто. Но, Барса има адут во ракавот, а тоа е продажба на уште 24,5 отсто од правата за користење на клупското лого. И тоа не е се.

На Барселона и е наредено да ја сведе вкупната сума на пари наменети за платите на играчите до дозволените граници во Ла Лига. Тоа автоматски значи дека клубот ќе мора да продаде неколку играчи до крајот на преодниот рок, најверојатно Френки де Јонг и Мемфис Депај или Пјер-Емерик Обамејанг за да ги направи потребните корекции.

И покрај моменталната позиција, во Барселона нема преголема нервоза и веќе се најавува дека споменатиот пакет ќе биде продаден, а веројатно тогаш ќе бидат продадени и некои од играчите кои сега се вишок.