Јунајтед крена раце, Роналдо може да си замине за само 17.500.000 евра

Кога минатото лето го донесе од Јувентус, Јунајтед на Италијанците им плати 15.000.000 евра како обештетување за Кристијано Роналдо, а во овој преоден рок ќе инкасира најмногу 17.500.000. Таа добивка од 2.500.000 евра добро ќе дојде кога ќе се подмират деловните книги, сепак реалноста е погубна за „црвените ѓаволи“, бидејќи дефинитивно ќе останат без Португалецот.

Првичниот став на гигантот од „Олд Трафорд“ драстично се промени оваа недела. Кога првпат се појави информацијата дека најдобриот фудбалер на екипата планира да го напушти клубот една година пред истекот на договорот, челниците срамежливо порачаа дека тој не е на продажба и дека е во плановите на новиот тренер Ерик тен Хаг. Бидејќи во меѓувреме сфатија колку Роналдо е упорен во намерата да си замине, ја прифатија реалноста.

Повеќето медиуми на Островот овој четврток објавија дека раководните лица на Манчестер попуштиле на барањето на Роналдо и дека не планираат да го задржат играчот против негова волја. Згора на тоа, тие сакаат случајот да заврши што е можно поскоро, за да не се одолговлекува цело лето како кога Кристијано пристигна од Торино на крајот од преодниот рок во 2021 година. Јунајтед би сакал да избегне сценарио во кое играчот во заминување ќе претставува централна тема во и околу клубот, наместо да биде во фокусот на играчите и новиот шеф на стручниот штаб. Некои членови на управниот одбор дури му порачаа на Тен Хаг дека повеќе не се надева на Португалецот, иако пред само неколку недели, кога беше промовиран, Холанѓанецот во суперлативи зборуваше за поранешниот член на Реал и дека секогаш постои место за таква ѕвезда во тимот.

Факт е дека Кристијано Роналдо повеќе не се гледа себеси во Манчестер. Тоа можеше да се насети уште минатата зима, кога избраниците на тогашниот стратег Ралф Рангник се бореа за место во Лигата на шампионите, а бидејќи во меѓувреме останаа без него, Португалецот реши да направи се за да ја смени средината. . Доаѓањето го одложи за почеток на подготовките под образложение дека тоа е од „приватни причини“, иако никој не верува во таа верзија, на сите им е јасно дека тоа е само дел од тактиката, притисокот, за да се заврши неговата мисија во Јунајтед што е можно побезболно. Тој веќе пропушти три тренинзи, а како што можете да слушнете нема да биде ниту на денешниот, што со напомена дека тимот во петок заминува за Азија и Австралија, а не за летната турнеја, значи дека ветеранот нема да бидете дел од тоа.

Роналдо чека трансфер, а во моментов Челзи делува како најреална опција. Иако на почетокот не се споменуваше толку интензивно, клубот од Лондон е подготвен да се впушти во авантура околу ангажманот на Португалецот. На новиот сопственик Тод Боли му треба големо име на почетокот на неговиот мандат, а на Роналдо му е потребен клуб кој му гарантира настап во Лигата на шампионите и потенцијален атак на трофеи. Спомнувањето на Барселона и Баерн брзо беше демантирано, Наполи не може да му обезбеди доволно квалитетни соиграчи, прашање е дали ќе го платат, додека на Стемфорд Бриџ ги имаат сите услови да ги исполнат барањата на Кристијано. И покрај неговата возраст (во февруари наполни 37 години), тој сè уште се натпреварува во Премиер лигата, каде минатата сезона постигна 18 гола на 30 натпревари и уште шест на исто толку натпревари во Лигата на шампионите.

Челзи е на прагот да го доведе Рахим Стерлинг од Манчестер Сити за околу 50.000.000 евра, додека за Кристијано би платил три пати помалку. Нема логика, но не е дека Роналдо има избор и затоа веројатно ќе мора да ја прифати реалноста дека повеќе не е фудбалер кој ја крши границата од 100.000.000 евра, како порано. Сега неговата цена е 17.500.000.