АТП и ВТА одлучија да не ги бројат освоените бодови на Вимблдон оваа сезона како одговор на одлуката на најпрестижниот тениски турнир во светот да го забрани доаѓањето на руски и белоруски тенисери оваа година. Во невиден потег во историјата на тенисот, Вимблдон, кој започнува на 27 јуни, оваа сезона технички ќе биде егзибициски турнир бидејќи освен за огромен награден фонд, практично нема да се игра за ништо.

„Сметаме дека секој тенисер мора да има право да учествува на турнирот без таква дискриминација. Одлуката на турнирот да ги забрани руските и белоруските тенисери го нарушува интегритетот на системот за бодување на АТП. ​​Жал ни е, но единствениот чекор што можевме да го направиме беше да ги укинеме бодовите на овогодинешниот Вимблдон“, стои во официјалното соопштение на АТП.

Оваа одлука на Вимблдон делумно ја поддржа и Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во светот. Сепак, тој откри дека ќе настапува во Лондон. Британските медиуми објавија дека неколку од најдобрите тенисери нема да настапат на третиот Грен слем годинава, но меѓу нив очигледно не е Ѓоковиќ.

„Вимблдон е сè уште Грен слем, тоа е турнир за кој сонував како дете. Не го гледам преку наградниот фонд, тоа е посебен турнир за мене. Ќе одам на Вимблдон, но ова е одлука во која двете страни губат“, изјави српскиот тенисер.

Ѓоковиќ со одлука на АТП ќе го загуби првото место бидејќи лани на Вимблдон освои 2000 поени.

„Тоа ме погодува бидејќи нема да можам да ги бранам бодовите, но среќен сум што АТП и играчите решија да му покажат на Вимблдон дека има последици за грешките во одлучувањето. Ова е многу неправедно кон мене, кон сите што направија одлично минатата година. Губам поени и немам шанса да ги бранам поради политиката. На личен план, ќе загубам 4.000 поени затоа што Не можев да играм ни на Австралија опен“.