Значајна промена на патеката за Големата награда на Португалија

Третата трка во Формула 1 оваа сезона ќе се вози на патеката Портимао како дел од Големата награда на Португалија и е закажана за претстојниот викенд.

Неколку дена пред трката, организаторите одлучија да направат значителна промена, што треба да доведе до поголемо престигнување, а со тоа и до уште поголема возбуда.

Имено, сега е додадено уште една ДРС зоан. Точката за откривање е на 35 метри пред свиокот четири, а ДРС ќе може да се активира 180 метри пред тој свиок.

Првата зона ДРС, која беше во функција минатата сезона, се наоѓа на свиокот 14, но со одредени промени затоа што должината на зоната на намалување е 120 метри.

Трката во минатата сезона во Португалија беше многу интересна со многу претекнувања, а организаторите на трката се надеваат на нешто слично оваа година.

Минатата година победата му припадна на Луис Хамилтон (Мерцедес), кој исто така дојде на трката оваа сезона како лидер во генералниот поредок со 44 бода, еден повеќе од Макс Верстапен (Ред Бул).