Червар останува селектор на Хрватска – се чини дефинитивно заминува од Металург

364

Ништо од најавите дека Лино Червар ќе се пензионира или пак врати во Металург. Искусниот стратег сепак ќе остане на клупата на репрезентацијат ана Хрватска, јавуваат тамошните медиуми.

Откако истече мандато на Червар, Управниот Одбор (УО) на Хрватската ракометна федерација денес заседаваше и го усвои извештајот на Червар од ЕП на кое завршија на петтото место. Исто така беше донесено одлука да му се продолжи договорот на Червар кој и понатаму ќе остане како предводник на „коцкестите“.

Ова веројатно е најава дека Лино дефинитивно ќе се збогува со клупата на нашиот Металург.