УЕФА ги подели екипите: Вардар го избегна Олимпијакос, но може да го добие Селтик

3418

Екипата на Вардар ги доби можните противници за третото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Постоеше можност да игра со Олимпијакос, но по денешната поделба од УЕФА, отпадна оваа можност. Сега, најатрактивен противник е Селтик, а тука се уште Копенхаген, стариот познаник БАТЕ итн.

ГРУПА 1
НОСИТЕЛИ
Линфилд/Селтик
Жилина/Копенхаген
БАТЕ/Алашкерт
Маринхамн/Легија
Зрињски/Марибор

НЕНОСИТЕЛИ
Малме/Вардар
Спартакс/Астана
Дандалк/Розенборг
Славија
Хафнарфјордур/Викингур