ТОП 10 најбогати спортисти според ФОРБС – на врвот фудбалска ѕвезда

2422

Престижниот светски магазин ФОРБС, традиционално секоја година ги рангира и објавува најбогатите луѓе во светот. Годинава листата  ТОП  10 најбогати спортисти ја предводи еден од најдобрите фудбалери на денешницата.

Тоа е португалецот Кристијано Роналдо кој зработил годинава 70 милиони. Веднаш зад него на второто место е Лионел Меси со заработка од 60 милиони.

Комплетна листа на ТОП 10 најбогати спортисти според ФОРБС:

  1. Кристијано Роналдо 70 милиони
  2. Лионел Меси 60 милиони
  3. Роџер Федерер 48 милиони
  4. Рори Мклори  37 милиони
  5. Лујс Хамилтон 34 милиони
  6.  Себастијан Ветел 29 милиони
  7. Новак Ѓоковиќ 28.5милиони
  8. Нејмар 28 милиони
  9. Фернандо Алонсо 27.3 милиони
  10. Јусаин Болт 25.9 милион