Супер компјутерот се активира за ЛШ: Кој кого ќе елиминира во осминафиналето!

4135

Кога е Лигата на шампиони во прашање, или елиминационите фази, секогаш е интересно да се предвиди која екипа ќе оди понатаму, а кои од тимовите ќе бидат елиминирани.

Последните неколку години пракса е некој „супер компјутер“ да предвиди кои екипи ќе се најдат во следната фаза, па така тоа е случај и годинава.

Вчера во Нион беа добиени ждрепките за осминафиналето, и сигурно дека ќе има пеколни битки за секоја топка, за секој дуел, па во повеќето натпревари ќе решаваат нијанси.

Реал Мадрид – ПСЖ (2:1), ПСЖ – Реал Мадрид (2:1) – патник во 1/4 финале е Реал М.

Челси Барселона (2:1), Барселона – Челси (2:1), патник во 1/4 преку пенали е Барселона.

Севилја – Манчестер Ј (0:1), Манчестер Јунајтед (1:1), патник во 1/4 е Манчестер Ј.

Шахтар Доњецк – Рома (1:0), Рома Шахтар – Доњецк (1:2), патник во 1/4 е Шахтар.

Јувентус – Тотенхем (2:1), Тотенхем – Јувентус (1:0), патник во 1/4 е Тотенхем поради гол нагости.

Порто – Ливерпул (1;2), Ливерпул – Порто (2;1), патник во 1/4 е Ливерпул.

Баерн Минхен – Бешикташ (3:0), Бешикташ – Баерн Минхен (1:1), патник во 1/4 е Баерн Минхен.

Базел – Сити (1:2), Сити – Базел (3:0), патник во 1/4 е Сити.