Спектакл во Лондон во режија на Ферари, Мерцедес, Ред Бул и сите останати (видео)

1304

Прв пат во историјата на Формула 1, сите 10 екипи во првенството, се состанаа надвор од викендите кога се одржуваат трките.

Организатор на оваа манифестација беше Британија, бидејки овој викенд се вози и ГН на патеката Силверстоун, а на улиците во Лондон, гледачите можеа да видат спектакл.

Ферари, Мерцедес, Ред Бул, и останатите болиди се тркаа со импровизирани перформанси на патеката кај Трафалгар Сквер. Возачите ги запалија своите пневматици, што придонесе за уште поголем спектакл кај фановите.

https://www.youtube.com/watch?v=rsfMTMbDY74