Снајдер заминува од Истанбул

479

Галатасарај му дозволи на Весли Санјдер ја го напушти тимот. Холандскиот интернационалец помина три години во трускиот прволигаш, за кој одигра 122 натпревари и постигна 35 гола, а освои и два трофеи.

Во октомври 2015.година Снајдер потпиша нов тригодишен договор, но денеска му беше дозволено да си замине порано. 33-годишниот фудбалер претходно играше во Реал Мадрид и Ајакс, а е рекордер по бројот на одиграни натпреври за холанската фудбалска репрезентација.

За него интересе покажуваат неколуу екипи од Кина и американската МСЛ фудбалска лига.