СЕНЗАЦИЈА на ЗОИ: Германија ја сруши Канада и избори финале

457

Хокеј репрезентацијат на Германија направи уште едно изненадување, па откако во 1/4 финалет ја елиминираше Шведска, денес во полуфиналето на Олимпијадата во Пјонгчанг ја победи Канада и се избори за финале.

Германцијата со ова направија нова сезација и го елиминираа големиот фаворит Канада со резултат од 4-3.

За златниот медал, Германците кои веќе испишаа историја и го забележаа најдобриот резултат, ќе играат во финалето против Олимписките натпреварувачи од Русија, меч кој е закажан во недела, по македонско време во 5:10 часот.