Роси застана против новата желба на челниците во Мото ГП

1217

Славниот италијански мотоциклист, Валентино Роси, испрати јасна порака кон челните луѓе на Авто мото асоцијацијата во Мото ГП, поради нивните желби за зголемување на сезонските трки.

Легендарниот возач на највата дека патеката Чанг ќе биде дел од Автомото календарот од следната сезона, тој отворено проговори дека не е баш за таа опција.

Бев таму со Јамаха, местото не е премногу привлечно, а и патеката нема многу кривини. Тоа дефинитивно не е место каде би можеле да се тркаме, а и да се шири календарот“.

18 трки во сезона е максимумот. Не знам какви им се плановите за иднината, но возачите не би издржале темпо од 20 трки по сезона“, истакна Роси.