ПСЖ со квартет доминира помеѓу идеалните 11 во групната фаза од ЛШ

874

Синоеќе се одиграа и последните натпревари од групната фаза во Лигата на шампионите за сезоната 2017/2018.

ПСЖ стигна до рекорден број на голови во оваа фаза од ЛШ, па дури четири нивни играчи се најдоа во иделаните 11 по групната фаза според специјализираниот сајт „ГОАЛ“.

На голот е Алонсо Ареола (ПСЖ), во одбраната место најдоа Киеран Тиернеи (Селтик), Џон Стонс (Манчестер Сити), Девисон Санчес (Тотенхем), Лаивин Курзава (ПСЖ). Средината на терено е резервирана за Кевин Де Брујн (Манчестер Сити), Филип Кутињо (Ливерпул), Кристијано Роналдо (Реал Мадрид), Килиан Мбапе (ПСЖ), Нејмар (ПСЖ), а во нападот е Хари Кејн (Тотенхем).