Неочекуван удар за Барселона пред „Ел Класико“

1221

Каталонците се соочија со лоши вести по вчерашната убедлива победа над Депортиво. Причина за ова е повредата на Пако Алкасер кој ќе мора принудно да паузира и го пропушти “Ел Класико“.

Алкасер беше стартер на споменатиот меч, но по дваесетина минути мораше да го напушти теренот поради повреда, а го замени Алеиш Видал. Утрово по лекарските прегледи стигна потврда на стравувањата, а тоа е дека Пако ќе мора да паузира три седмици.

Ова е и ота како лоша вест за Ернесто Валверде сооглед на тоа што Акласер тукушто ја пронајде посакуваната форма. Сега Барселона останува без резервна опција во нападот бидејќи Делофеу е во очајна форам, додека Османа Дембеле и понатаму не е доволно подготвен.