Мики Шифрин три пати едно по друго светска шампионка на Слаломот

611

Американката, Микаела Шифрин трет пат во низа го освои златниот медал на слаломот по убедливата победа над швајцарската сензација, Венди Холднер во Сент Мориц со 1.64 секунди предност, додека третата позиција и припадна на Фрида Хансдотер.

За Шифрин ова е досега четврти медал во кариерата Претходно даа беше носителка на златото во слаломот во Шладминг во 2013. година, како и во Бивер Крик во 2013. година.