Металург ја демолираше Војводина за 30 минути, потоа се беше рутина

335

Металург денеска оствари важна победа на почетокот од пролетниот дел во СЕХА лигата.

Металурзите денеска на домашен терен отворија со победа во СЕХА против екипата на Волводија со резултат 30:26, што ќе биде само дополнителен мотив за момците предводени од тренерот Јовиќ за нови подвизи во иднина.

Победата на РК Металурт се надѕираше уште на полувремето каде домаќините веќе имаа предност од 21:9, што беше најава за голема победа.

Но во вториот дел дојде до опуштање во составот на Металург, па гостите ја намалија предноста но немаа шанси за комплетен пресврт, па Металург запиша победа.

Јагањац беше најефикасен во редовите на Металург со 8 голови. Во следното коло, Металург ќе гостува во Загреб кај „Плинарите“.