Бранителот на титулата Маркез на пол позицијата во Германија

1027

Шпанскиот возач марк Маркез ќе стартува од пол позицијата на трката за Големата нaградa на Германија. Возачот на Репсол Хонда беше најбрз на денешнiте квалификации на патеката Захсенринг и зад себе ги остави Дани Педросa, Кал Крачлоу и Јонас Фолгер.

Квалификациите поминаа во тешките услови за возење поради обилните врнежи од дожд. Борбата за пол позицијата ја одбележа и инцидентот меѓу Маркес и Вињалес, кои налетаа еден на друг и не успејаа да избегнат судар.

Засега на лидерската позиција во генралниот пласман е Андреа Довициозо од Дукати, а го следат возачите на Јамаха, Вињалес и Роси.