Карпош Соколи го доби противникот за првото коло од квалификациите во ЛШ ФИБА

705

Вицешампионот во кошаркарска Македонија, тимот на Карпош Соколи, како противник во првото коло од квалификациите за кошаркарската ЛШ во ФИБА првенството, го доби за противник претставникот од Естонија, Калев Крамо.

Во Карпош Соколи стравуваа дека ќе добијат некоја поголема екипа во европски рамки, но може да се констатира дека ждрепката е позитивна за скопската екипа.

Првиот натпревар се игра во Скопје, додека реваншот во Естонија. Доколку Карпош Соколи обезбеди следна фаза, ќе се соочат против тимот од Унгарија, Алба Фехервар.

ФОТО: КК Карпош Соколи.