Екс играч на Ливерпул уапсен поради смртни закани

822

Поранешниот фудбалер на Ливерпул, Болто и Лидс, Ел Хаџи Дијуф е приведен и задржав во полиција во родниот Сенегал, пренесуваат локалните медиуми.

Некогашнио голгетер е лишен од слобода поради смртни закани кои ги упатил на сметка на братот на министерот за економија.

„Моите момчиња ќе те земат и ќе те претепаат до смрт“ се заканил Дијуф по телефонт на братот на министерот за економија на Сенегал.

Ова се случило само 24 часа по објавата дека поранешниот фудбалер влегува во политиката со намери да стане претседател на Сенегал.