Денот кога господ се појави во телото на Мајкл Џордан (Видео)

1600

Минаа цели 31 година откако беше поставен рекордот по бројот на постигнати поени во плеј-оф натпреварите.

Тоа го стори легендарниот Мајкл Џордан, според многумина љубители на кошарката во Америка, можеби и најдобриот играч на сите времиња кој тешко дека ќе биде надминат.

Во сезоната кога Бостон го освои шампионскиот прстен, тогашната моќна генерација на „Селтикси“ оствари 63 победи во регуларниот дел од сезоната, а токму поени имаше Мајкл Џордан во поразот н а своите „Булси“ по продолженијата (135:131).

Интересна статистика на тој натпревар е тоа што од 41 упатен шут кон противникот, Џордан ниту еднаш не шутна за три поени. Одигра 53 минути во дуел кој имаше две продолженија.

Мислам дека бог се појави во телото на Мајкл Џордан“, е изјавата која и денеска се уште се цитира по НБА кулоарите.