ВИДЕО: 7 поени во еден напад, невозможно? Прашајте го Лука Дончиќ…

1456

Реал Мадрид запиша уште еден пораз во низа, вчера од Макаби Тел Авив, но во редовите на „кралевите“, Лука Дончиќ продолжува со фантастични игри.

Младиот Словенец на мечот против израелската гордост даде 19 поени и го заврши со 30 индексни поени. Но она по што ќе остане запомтен овој меч за него е што даде 7 поени од еден напад.

Дончиќ при обид за удар за три поени беше фаулиран од Норис Кол, потоа тренерот на Макаби, Спахија доби техничка грешка што значеше четири слободни фрлања кои ги реализраше. Веќе во следниот напат, односно во истиот бидејќи Реал Мадрид доби топка од центарот, Лука даде тројка и ги комплетирше 7 поени.

*Моментот започнува на временски исечок од  4:30…