ВИДЕО: Чекаa 104 години за овој момент, па одиграа меч пред 100.000 публика

890

Вистинска посластица за почеток на 2018 година приредија екипите на Оклахома и Џорџија во колеџ американската фудбалска лига.

Овие екипи на меѓусебен дуел чекаа цели 104 година, па среќата сакаше силите да ги одмерат во полуфиналето кое беше решено по две продолженија.

Победник е екипата на Џорџија која во финалето кое е закажано за 8. јануари ќе ги одмери силите со Алабана. Мечот го следеа безмалку 100.000 навиачи кои приредија величенствена атмосфера.