ВИДЕО: Трчаше со скршена нога и победи

603

Неверојатен старт на 2018 година имаше финската атлетичарка Анимари Корте која е член на Барселона.

На првата сезонска трка ја скрши ногата, а само неколку дена претходно и ја ограбиле куќата, а веќе следниот ден по повредата доживеала незгода со својот мотор кој го уништила.

Корте ја зазела својата позиција на стартот од трката во Купот на Каталонија, тргнала, а негде пред стартот силно вреснала поради болка во препоните, но херојски ја завршила трката на 60 метри со пречки и верувале или не победила.

По крајот на трката на деталните лекарски прегледи било констатирано дека го скршила стапалото.