Бразил и Франција за златото во Светската лига

397

Бразил и Франција ќе играат во финалето на Светската одбојкарска лига.

“Кариоките„ со 3:1 (25:20:23:25, 25:20 и 25:19) го совладаа тимот на САД, додека на “триколорите“ исто така им беа потребни четири сета во мечот со Канада која ја победија со 3:1 ( 25:19, 22:25, 25:19 и 25:21)

Финалниот дуел се игра ноќеска во 4:00 часот по полноќ (по македонско време), а нему му претходни дуелот за бронзениот медал во кој ќе се соочат САД и Канада (01:00 часот по македонско време).