Бекер го допре дното, долговите го натераа да ги продаде освоените пехари

590

Борис Бекер има сериозни проблеми со финансиите. Поранешниот германски ас сега на аукција ги ставил и своите трофеи за да се спаси од долговите.

Јавноста пред извесно време беше запознаена со неговото лошо инвестирање и огромната загуба на пари, но се чини дека ситуацијата е далеку полоша.

Се проценува дека екс–тренерот на Новак Ѓоковќ должи околу 61 милиони евра.

Дел од споемната сума ќе биде собрана по продажбата на неговито севупен имот, со оглед на тоа дека тој поседува недвижнини во вредност од 540.000 евра, автомобил порше, осигурителна полиса, мебел вреден 200.000 евра и рачни часовници вредни 41.000 евра.

Ќе одат на аукција и неговите трофеи, одосно трите титули од Вимблдон, две од Австралија Опен и една од УС Опен е она што 49-годишниот тенисер го има освоено во 15 годишната кариера.