Запомнете го овој датум: Пеп подготвува конечен удар за Мурињо кој ќе го засрами за сите времиња

2293

Екипата на Манчестер Сити има 16 бода повеќе во однос на Манчестер Јунајтед и потребни им се уште 9 бода за да математички ја освојата титулата, односно уште шест кога ќе фрлите поглед на распоредот и другите варијанти.

Имено доколку Сити во наредното коло го совлада Евертон, ќе има прилика на 7. април на „Етихат“ со победа над Јунајтед да ја завери титулата.

Сепак и ова не е се, Пеп со победата над Евертон (31. март,) а потоа и над Јунајтед (7. април) би соборил уште некој рекорд.

-Првин, би стигнал до титулата побрзо во однос на било кој претходен шампион, на шест кола пред крајот на сезоната.

Доколку продолжат во ист ритам, Сити до крај на сезоната ќе ги сруши сите позначајни рекорди во Премиер лигата:

-Бројот на освоени бодови го држи Жозе Мурињо – 95 во сезоната 2004/2005 со Челзи. Сити моментално има 81 бод и може да биде првиот тим со 100 освоени бода.

-Бројот на победи во една сезона истот така го држи Челзи, но со Конте -30. Сити сега има 26.

-Бројот на погодоци во една сезона исто така е во сопственост на Челзи, но со Карло Анџелоти (2009/2010), тогаш дадоа 103, а сега Сити има 85.

-Разликата во однос на второпласираниот тим – Манчестер Јунајтед во сезоната 1999/2000 имаше 18 бода повеќе во однос на вториот тим – Сити сега има 16 во однос на Мурињо.

Па, замислете си сега кошмарно сценариот на Жозе Мурињо. Пеп да победи на „Етихад“ и така да ја прослави титулата, а покрај ова да ги собори и неговите најголеми рекорди со кои се фали постојано во последната деценија на Островот.